top of page

בַּדִּימְ.יֹון

סילביה צימרמן, 2022
חומר: זכוכית
טכניקה: שריפות מרובות, קיפולים, פיוזינג, pate de verre

 

במסגרת התערוכות המתחלפות מוצגות במוזיאון עבודותיה של סילביה צימרמן תושבת קיסריה, המעבירה אותנו אל עולם הבדים שלה.
לאחר תקופה ארוכה של אי ודאות, פחד ודאגה, היא חוזרת בדמיונה אל המקום חסר הדאגות של ילדותה בה הייתה מוקפת בדים רכים ומלטפים, בדים שהפכו בידי אביה החייט לשמיכה מגוננת, למעיל מחמם, לפונצ'ו מפנק. זיכרונות ילדות של בדים שעטפו אותה לתוך עולם בטוח, עולם מוגן,עולם של צבעים עזים ועליזים, אך עם זאת רגועים ושלווים.
הבזקים של ערימות בדים ושל סלילי חוטים צפים ועולים בדמיונה ומנציחים את אביה שנפטר בגיל צעיר מאוד.

את רכותם, את הטקסטורות המגוונות שלהם ואת התנועה הגלית השזורים בזיכרונות הילדות שלה היא מפליאה להעביר בזכוכית.

המיזגגה - דימ.יון
בדימ.יון

כלים שלובים

דוד מוריס

בתערוכת הפיסול מוצגות יצירות עשויות חומר מתקופות פעילות רבות של האומן הפורה דוד מוריס. ממבט ראשון הפסלים בתערוכה נראים כקבוצה הלקוחה מתרבויות קדומות, מיבשות רחוקות ומעידנים ארכאיים. החומר שממנו עשויים הפסלים והשריפה שלהם הקנו להם צבעים מתכתיים, קודרים, שהוסיפו להם נופך של מסתוריות.
במבט בוחן ומעמיק באלמנטים המרכיבים כל פסל, ניתן להבחין באספקטים שונים המתכתבים עם ממצאים שנתגלו בתל דור ומוצגים בתערוכות הקבע של המוזיאון. מתוך שלל עבודותיו של הפסל, נבחרו יצירות שהן שילוב בין כלים פונקציונליים כמו קומקומים, כדים ואפילו סירות, לבין דמויות אדם, כך שנבראו יצורי כלאיים המזכירים במידה רבה כלים אנתרופומורפיים. לחלק מדמויות אילו הצמיד האמן חלקי גוף של חיות, כמו חדק, מקור ציפור או גוף של דג, דבר שהקנה ליצירות גוון סוריאליסטי, לעיתים הומוריסטי ולעיתים אירוטי.

המזגגה - דוד מוריס- כלים שלובים
כלים שלובים

חדשות בעתיקות

דין פרוטה כדין מאה 

מטבע ברונזה קטן (פרוטה), שנתגלה על פני השטח בתל דור על ידי נגה חרמוני בת השמונה מקיבוץ נחשולים, והובא למוזיאון. המטבע  נטבע בירושלים על ידי נציב יהודה פורקיוס פסטוס בשנת 58/59 לספירה. הוא מוכר במקורות היהודים והנוצרים כנציב ששלט מטעם הקיסר הרומי נרון. בימיו התגברה העוינות לרומא שהובילה לבסוף למרד הגדול ב-66 לספירה, וכן מעורב בהעברתו של השליח הנוצרי פאולוס למשפט ברומא. על מטבעותיו מופיע ענף דקל.  
כל הכבוד לנגה! שמצאה לנכון להעביר למוזיאון את המטבע המוצג כיום בתצוגת הכניסה והוא מסמל את הקשר ההדוק בין ילדי הקיבוץ למוזיאון.

המזגגה - מטבי ברונזה

תגלית חדשה

באחד מימי הסערה בים, החוקר הצעיר פלג נתיב בן ה-9 יצא עם החוג לימאות של נחשולים לסיור למרגלות הבורג'.

עיניו החדות של פלג גילו על פני השטח בסיס של קערה מזוגגת ועליה תו בצורת צלב או חרב צלבנית. הקערה הייתה כנראה חלק ממכלול כלי חרס צלבניים שנתגלו בעבר ע"י משלחת חפירות תל דור והיו חלק מכלי אוכל יוקרתיים ששימשו את אבירי המצודה הצלבנית במאה ה-13 לספירה. נראה שהכלים ננטשו על ידי בעליהם בעת עזיבתם את המצודה. 
פלג מסר את הממצא החשוב למוזיאון המזגגה, הצילום שלה הועבר לחוקרים השונים שציינו את חשיבותה הרבה למחקר, ואנו מציגים אותה יחד עם עוד ממצאים חשובים במוזיאון. כל הכבוד פלג!

תגלית חדשה - המזגגה
חדשות העתיקות
bottom of page