אוצרות רבים ומרתקים התגלו עם השנים בחוף דור, בים וביבשה: במעמקי הים  חשפו צוללנים ספינות טרופות על תכולתן, ובתל שעל החוף חשפו ארכיאולוגים את העיר העתיקה והמרתקת דור. כל הממצאים מוצגים בצורה ייחודית ונגישה במבוכי האבן האפלוליים של מוזיאון המזגגה. מבנה המוזיאון עצמו היה חלק ממפעל ליצור בקבוקי זכוכית עבור יקבי הברון רוטשילד בתקופת העלייה הראשונה.
 
במוזיאון המזגגה אנו מציעים לכם ביקור משולב בפעילות חווייתית עם תכנים המותאמים לגילאים השונים. מלבד הדרכה המלווה בסרטים ובמצגות, תוכלו לשלב גם התנסות ביצירה, מפגש עם ארכיאולוגים, הדרכה בחוף הים
 

ניתן להתמקד באחת מהתוכניות המוצעות לכם כאן:

והיכרות עם יצורי החוף וסיור בתל דור.

 • האספקטים הכימיים בשדה הארכיאולוגיה (מיועד לתלמידי מגמות כימיה) - מדע הכימייה נוכח מאד בארכיאולוגיה כפי שניתן להיווכח במוזיאון. על זכוכית, מרכיביה, תהליכי הייצור והתכונות הייחודיות שלה. המבקר יפגוש ממצאי זכוכית המדגימים את השלבים השונים ותהליכי הייצור בתקופות שונות. הבדיקות הכימיות שעושים לממצאים ארכיאולוגיים כדי לקבוע את גילם, את המרכיבים שלהם ומה המקור הגיאוגרפי שלהם. ממצאי הארכיאולוגיה הימית ויבין מה התהליכים העוברים על ממצאים בים שגורם להם להישמר באופן כל כך טוב. תהליכי צבע התכלת והארגמן ומעט מסודותיהם.
 • יזמות ומיזם הברוןמערך לגיל חטיבה ותיכון עם דגש על סיפור היזמות התעשייתית של  הברון ותמיכתו במפעל ההתיישבות. קשיי התקופה ואתגריה ועם הדמויות שפעלו במיזם הברון.
  ניסיון היסטורי להקים מפעל זכוכית שכשל מהר מאד, ניתוח של הגורמים השונים לכישלון, ההשקעה והחזר ההשקעה, איזה ניהול סיכונים נעשה, בדיקות שוק ועוד.
 • אוצרות מן המצולות – מפגש עם עולם הצלילה הארכיאולוגית לצד המחקר הארכיאולוגי היבשתי.
 • אנשים טובים באמצע הדרך – על יזמות הברון רוטשילד, על מאיר דיזנגוף וצינה, על הרופא ד"ר הלל יפה ועוד דמויות משפיעות מראשית ההתיישבות.
 • יוון – ערש התרבות המערבית – למידה חווייתית על המיתולוגיה היוונית, הארכיטקטורה והאומנות, כפי שהם משתקפים בממצאים מתל דור מהתקופה הפרסית וההלניסטית.
 • עולם הזכוכית – האגדה על גילויה, איך מייצרים אותה, תכונותיה, למה שימשה בימי קדם, מה היה חזונו של הברון רוטשילד בקשר לתעשיית הזכוכית.
 • סדנת שימור –  הקמת מערך בנושא שימור אתר היסטורי וארכיאולוגי, הבנת מושגי שימור ושיחזור, ההחלטות העומדות בפני המשמר.
 • תכלת וארגמן – על סוד תעשיית התכלת שנעלמה מן העולם, על צבע הארגמן שהיה סמל למעמד הגבוה כשהפניקים תושבי האזור שלטו בהפקתו.
 • צבע מן הטבע – על הפקת צבעים בעולם העתיק: על צבעי הזכוכית, בניית פסיפס מאבנים צבעוניות וזכוכית, הפרסקו, צבעי האיפור, עיטורי כדים והפקת צבע התכלת והארגמן מחלזונות ימיים.
 • חומרים ומחזורם - ממצאים שונים שנמצאים כאן כבר מאות ואלפי שנים, עדיין קיימים כאן למרות שהם לא בשימוש כבר שנים רבות מאד ולכן אפשר להגדיר אותם כאשפה. נברר ונדגים ממה הם עשויים, מתכת, אבן, שנהב, עץ ועוד, פריטי זכוכית למשל נמצאים פה כבר כ 3000 שנים. 
  נראה שאין במוזיאון פריטי פלסטיק או ניילון עתיקים - מדוע? מתי התחילו לייצר אותם? ממה וכמובן מהו תהליך הייצור. לעומתם, גם פריטי בד לא נמצאים במוזיאון על אף שיוצרו כבר לפני אלפי שנים. מדוע? 
70 שנה למדינת ישראל
זכוכית במזגגה

הפעילות בתשלום ובתיאום מראש